Catholic-Hierarchy DC

Bishop Shlemon Warduni

Curial Bishop Emeritus of Babylon {Babilonia} (Chaldean), Iraq

Titular Bishop of Anbar dei Caldei


Events

DateAgeEventTitle
24 Apr 1943 Born
29 Jun 196825.1Ordained PriestPriest
12 Jan 200157.7AppointedCurial Bishop of Babylon {Babilonia} (Chaldean), Iraq
12 Jan 200157.7AppointedTitular Bishop of Anbar dei Caldei
16 Feb 200157.8Ordained BishopTitular Bishop of Anbar dei Caldei
7 May 201673.0AppointedApostolic Administrator of Saint Peter the Apostle of San Diego (Chaldean), USA
29 Aug 201774.3CeasedApostolic Administrator of Saint Peter the Apostle of San Diego (Chaldean), USA
Aug 2021²78.2RetiredCurial Bishop of Babylon {Babilonia} (Chaldean), Iraq

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Shlemon Warduni
Bishop Shlemon Warduni (born ) Curial Bishop Emeritus of Babylon {Babilonia}

EventPlace
Birth PlaceBathnaya
Ordained BishopBaghdad

Please contact the Bishop through the Patriarchate of Babylon {Babilonia} (Chaldean).

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 162, Number 13,910
  • ab: Bollettino, 7 May 2016
  • r: CB, 21 Aug 2021

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.2, 28 Jan 2021; Data: 13 Sep 2021

Quantcast