Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Fulgence Muteba Mugalu

Archbishop of Lubumbashi, Congo (Dem. Rep.)

Apostolic Administrator of Kamina


Events

DateAgeEventTitle
9 Jul 1962 Born
5 Aug 199028.0Ordained PriestPriest of Kongolo, Congo (Dem. Rep.)
18 Mar 200542.6AppointedBishop of Kilwa-Kasenga, Congo (Dem. Rep.)
23 Jul 200543.0Ordained BishopBishop of Kilwa-Kasenga, Congo (Dem. Rep.)
3 Dec 202058.4AppointedApostolic Administrator of Kamina, Congo (Dem. Rep.)
22 May 202158.8AppointedArchbishop of Lubumbashi, Congo (Dem. Rep.)

MicroData Summary for Fulgence Muteba Mugalu
Archbishop Fulgence Muteba Mugalu (born ) Archbishop of Lubumbashi

EventPlace
Birth PlaceKongolo
Ordained BishopOpen Air, Kasenga, Diocese of Kilwa-Kasenga

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Lubumbashi.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 181, Number 14,948
  • aadm: CB, 4 Dec 2020
  • ab: Bollettino, 22 May 2021

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.2, 28 Jan 2021; Data: 22 May 2021

Quantcast