Catholic-Hierarchy DC

Bishop Arturo Lona Reyes

Deceased

Bishop Emeritus of Tehuantepec, Oaxaca, México


Events

DateAgeEventTitle
1 Nov 1925Born
15 Aug 195226.7Ordained PriestPriest
4 May 197145.5AppointedBishop of Tehuantepec, Oaxaca, México
15 Aug 197145.7Ordained BishopBishop of Tehuantepec, Oaxaca, México
25 Nov 200075.0RetiredBishop of Tehuantepec, Oaxaca, México
31 Oct 202094.9DiedBishop Emeritus of Tehuantepec, Oaxaca, México

MicroData Summary for Arturo Lona Reyes
Bishop Arturo Lona Reyes (born , died ) Bishop Emeritus of Tehuantepec

EventPlace
Birth PlaceAguascalientes, Diocese of Aguascalientes
Ordained BishopSt. Peter, Cathedral, Tehuantepec, Diocese of Tehuantepec, Oaxaca
Death PlaceMedica Azul, Hospital, Lagunas, Oax.

  • a priest for 68.2 years
  • a bishop for 49.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 17, Number 876
  • d: CB, 31 Oct 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast