Catholic-Hierarchy DC

Bishop Paul Khoarai

Deceased

Bishop Emeritus of Leribe, Lesotho


Events

DateAgeEventTitle
29 May 1933Born
17 Feb 196329.7Ordained PriestPriest of Leribe, Lesotho
7 Mar 197036.7AppointedBishop of Leribe, Lesotho
4 Jul 197037.0Ordained BishopBishop of Leribe, Lesotho
30 Jun 200976.0RetiredBishop of Leribe, Lesotho
27 Dec 201279.5DiedBishop Emeritus of Leribe, Lesotho

MicroData Summary for Paul Khoarai
Bishop Paul Khoarai (born , died ) Bishop Emeritus of Leribe

EventPlace
Birth PlaceMakoabeng (Butha-Buthe)
Ordained BishopSt. Monica, Church, Lesotho, Diocese of Leribe

  • a priest for 49.8 years
  • a bishop for 42.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 30 Jun 2009
  • d: CB, 29 Dec 2012
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 212, Necrology (back)
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 11, Number 539
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 14, Number 735

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.2, 28 Jan 2021; Data: 18 Apr 2021

Quantcast