Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Felice Cece

Deceased

Archbishop Emeritus of Sorrento-Castellammare di Stabia, Italy


Events

DateAgeEventTitle
26 Mar 1936Born
5 Jul 195923.2Ordained PriestPriest of Nola, Italy
17 Aug 198448.3AppointedBishop of Calvi e Teano, Italy
20 Oct 198448.5Ordained BishopBishop of Calvi e Teano, Italy
8 Feb 198952.8AppointedArchbishop of Sorrento-Castellammare di Stabia, Italy
10 Mar 201275.9RetiredArchbishop of Sorrento-Castellammare di Stabia, Italy
12 May 202084.1DiedArchbishop Emeritus of Sorrento-Castellammare di Stabia, Italy

MicroData Summary for Felice Cece
Archbishop Felice Cece (born , died ) Archbishop Emeritus of Sorrento-Castellammare di Stabia

EventPlace
Birth PlaceCimitile
Ordained BishopMaria Santissima Assunta, Cathedral Basilica, Nola, Diocese of Nola
Death PlaceCastellammare di Stabia, Archdiocese of Sorrento-Castellammare di Stabia

  • a priest for 60.8 years
  • a bishop for 35.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 10 Mar 2012
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 194, Deceased Cardinals (back)
  • d: CB, 12 May 2020
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 88, Number 7,416

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast