Catholic-Hierarchy DC

Tunisia

Bishops By Age


BirthdateAgeNameCurrent Title
20 May 1933 Archbishop Edmond Y. FarhatApostolic Nuncio Emeritus to Austria
23 Oct 1940 Patriarch Fouad Boutros TwalPatriarch of Jerusalem {Gerusalemme}, Palestine
26 Jun 1941 Archbishop Thomas Yeh Sheng-nanApostolic Nuncio to Algeria
9 May 1942 Archbishop Antonio SozzoApostolic Nuncio to Morocco
26 Apr 1946 Archbishop Augustine KasujjaApostolic Nuncio to Nigeria
23 Apr 1948 Archbishop Ilario AntoniazziArchbishop of Tunis
20 Jul 1948 Archbishop Maroun Elias Nimeh LahhamAuxiliary Bishop of Jerusalem {Gerusalemme}, Palestine

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.0, 19 Jun 2013; data: 4 Jul 2013