Catholic-Hierarchy DC

México

Cardinals


BirthdateAgeNameCurrent Title
1 Oct 1942 Giuseppe Cardinal BertelloPresident of the Governatorate of Vatican City State, Roman Curia
4 Nov 1931 Bernard Francis Cardinal LawArchpriest Emeritus of the Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}, Roman Curia
26 Jan 1933 Javier Cardinal Lozano BarragánPresident Emeritus of the Pontifical Council for Pastoral Assistance to Health Care Workers, Roman Curia
6 Jun 1942 Norberto Cardinal Rivera CarreraArchbishop of México, Federal District
2 Mar 1949 José Francisco Cardinal Robles OrtegaArchbishop of Guadalajara, Jalisco
28 Mar 1933 Juan Cardinal Sandoval ÍñiguezArchbishop Emeritus of Guadalajara, Jalisco
18 Nov 1943 Leonardo Cardinal SandriPrefect of the Congregation for the Oriental Churches, Roman Curia

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 22 Apr 2014