Catholic-Hierarchy DC

Liechtenstein

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
29 Jun 1950 Archbishop Edoardo RovidaApostolic Nuncio Emeritus to Portugal
12 Apr 1952 Archbishop Pier Giacomo De NicoḷApostolic Nuncio Emeritus to Switzerland
28 Feb 1959 Archbishop Karl-Josef RauberApostolic Nuncio Emeritus to Belgium
18 Mar 1961 Archbishop Francesco CanaliniApostolic Nuncio Emeritus to Switzerland
7 Apr 1963 Archbishop Diego CauseroApostolic Nuncio to Switzerland
7 Apr 1974 Archbishop Wolfgang HaasArchbishop of Vaduz

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2011
code: v2.7.5, 23 Nov 2011; data: 3 Dec 2011