Catholic-Hierarchy DC

Liechtenstein

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
10 Oct 1971 Archbishop Edoardo RovidaApostolic Nuncio Emeritus to Portugal
6 Jan 1983 Archbishop Karl-Josef RauberApostolic Nuncio Emeritus to Belgium
20 Oct 1984 Archbishop Pier Giacomo De NicoḷApostolic Nuncio Emeritus to Switzerland
12 Jul 1986 Archbishop Francesco CanaliniApostolic Nuncio Emeritus to Switzerland
22 May 1988 Archbishop Wolfgang HaasArchbishop of Vaduz
6 Jan 1993 Archbishop Diego CauseroApostolic Nuncio to Switzerland

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2011
code: v2.7.5, 23 Nov 2011; data: 3 Dec 2011