Catholic-Hierarchy DC

Guinea-Bissau

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
20 Aug 1944 Archbishop Luigi BarbaritoApostolic Nuncio Emeritus to Great Britain
2 Apr 1956 Archbishop Pablo Puente BucesApostolic Nuncio Emeritus to Great Britain
18 Mar 1962 Antonio Maria Cardinal VegliňPresident of the Pontifical Council for the Pastoral Care of Migrants and Itinerant People, Roman Curia
29 Jun 1969 Archbishop Jean-Paul Aimé GobelApostolic Nuncio Emeritus to Egypt, Arab Republic of
1 Apr 1978 Archbishop Giuseppe PintoApostolic Nuncio to Philippines
31 Dec 1982 Bishop José Câmnate na BissignBishop of Bissau
5 Jan 1985 Bishop Carlos Pedro Zilli, P.I.M.E.Bishop of Bafatá
15 Nov 1985 Archbishop Luis Mariano MontemayorApostolic Nuncio to Congo, Democratic Republic of
2 Jul 1988 Archbishop Michael Wallace BanachApostolic Nuncio to Sénégal
27 Dec 1997 Bishop José Lampra CŕAuxiliary Bishop of Bissau

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_d, v3.1.6, 5 May 2016; Data: 23 Aug 2016