Catholic-Hierarchy DC

Guinea-Bissau

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
10 Aug 1969 Archbishop Luigi BarbaritoApostolic Nuncio Emeritus to Great Britain
25 May 1980 Archbishop Pablo Puente BucesApostolic Nuncio Emeritus to Great Britain
6 Oct 1985 Antonio Maria Cardinal VegliòPresident of the Pontifical Council for Pastoral Care of Migrants and Itinerant People, Roman Curia
6 Jan 1994 Archbishop Jean-Paul Aimé GobelApostolic Nuncio to Egypt, Arab Republic of
12 Feb 2000 Bishop José Câmnate na BissignBishop of Bissau
30 Jun 2001 Bishop Carlos Pedro Zilli, P.I.M.E.Bishop of Bafatá
6 Jan 2002 Archbishop Giuseppe PintoApostolic Nuncio to Philippines
6 Aug 2008 Archbishop Luis Mariano MontemayorApostolic Nuncio to Sénégal
12 Nov 2011 Bishop José Lampra CàAuxiliary Bishop of Bissau

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 9 Sep 2013