Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Athanasios Toutoungi

Deceased

Archbishop Emeritus of Alep [Beroea, Halab] (Melkite Greek)

Titular Archbishop of Tarsus dei Greco-Melkiti


Events

DateAgeEventTitle
6 Sep 1899BornAlexandrette
20 Jul 192727.9Ordained PriestPriest
1 Oct 193839.1AppointedArchbishop of Homs (-Hama-Jabrud) (Melkite Greek), Syria
27 Nov 193839.2Ordained BishopArchbishop of Homs (-Hama-Jabrud) (Melkite Greek), Syria
5 Dec 196162.2AppointedArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Melkite Greek), Syria
6 Mar 196868.5ResignedArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Melkite Greek), Syria
6 Mar 196868.5AppointedTitular Archbishop of Tarsus dei Greco-Melkiti
20 Feb 198181.5DiedArchbishop Emeritus of Alep [Beroea, Halab] (Melkite Greek), Syria

MicroData Summary for Athanasios Toutoungi:
Archbishop Athanasios Toutoungi (born , died ) Archbishop Emeritus of Alep [Beroea, Halab]

  • a priest for 53.6 years
  • a bishop for 42.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1938, Number 94

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013