Catholic-Hierarchy DC

Bishop André Strenguart, O. Carm. †

Deceased

Auxiliary Bishop of Liège

Titular Bishop of Thagaste


Events

DateEventTitle
28 Jun 1578AppointedAuxiliary Bishop of Liège, Belgium
28 Jun 1578AppointedTitular Bishop of Thagaste
17 May 1615DiedAuxiliary Bishop of Liège, Belgium

MicroData Summary for André Strenguart:
Bishop André Strenguart O. Carm. (died ) Auxiliary Bishop of Liège

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 3, Page 307

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.1.0, 17 Nov 2015; Data: 18 Nov 2015