Catholic-Hierarchy DC

Giovanni Antonio Cardinal Sangiorgio

Deceased

Bishop of Parma

Cardinal-Bishop of Sabina


Events

DateAgeEventTitle
1439¹BornMilano
14 Apr 147839.3AppointedBishop of Alessandria (della Paglia), Italy
Jul 1478³39.5InstalledBishop of Alessandria (della Paglia), Italy
20 Sep 149354.7Elevated to Cardinal
23 Sep 149354.7InstalledCardinal-Priest of Santi Nereo ed Achilleo
6 Sep 149960.7AppointedBishop of Parma, Italy
150061.0AppointedTitular Patriarch of Jerusalem {Gerusalemme}, Palestine
150364.0ResignedTitular Patriarch of Jerusalem {Gerusalemme}, Palestine
23 Dec 150365.0AppointedCardinal-Bishop of Frascati
17 Sep 150768.7AppointedCardinal-Bishop of Palestrina
22 Sep 150869.7AppointedCardinal-Bishop of Sabina
14 Mar 1509³70.2DiedBishop of Parma, Italy

Note(s): ¹ Year Uncertain ; ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Giovanni Antonio Sangiorgio:
Cardinal Giovanni Antonio Sangiorgio (died ) Bishop of Parma

  • a cardinal for 15.5 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 20 Sep 1493
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 2, Page 213, and Page 85

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 10 Nov 2013