Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Isidoro Sánchez de Luna, O.S.B. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Salerno

Titular Archbishop of Tarsus


Events

DateAgeEventTitle
16 Nov 1705BornNapoli
24 Jun 172014.6ProfessedMember of Order of Saint Benedict
17 Oct 172822.9Ordained PriestPriest of Order of Saint Benedict
2 Apr 174842.4SelectedBishop of Ariano, Italy
6 May 174842.5ConfirmedBishop of Ariano, Italy
12 May 174842.5Ordained BishopBishop of Ariano, Italy
7 Mar 175448.3SelectedArchbishop of Taranto, Italy
22 Apr 175448.4ConfirmedArchbishop of Taranto, Italy
24 Feb 175953.3SelectedArchbishop of Salerno, Italy
28 May 175953.5ConfirmedArchbishop of Salerno, Italy
13 May 178377.5ResignedArchbishop of Salerno, Italy
18 Jul 178377.7AppointedTitular Archbishop of Tarsus
17 Oct 178680.9DiedArchbishop Emeritus of Salerno, Italy

MicroData Summary for Isidoro Sánchez de Luna:
Archbishop Isidoro Sánchez de Luna O.S.B. (born , died ) Archbishop Emeritus of Salerno

  • a priest for 58.0 years
  • a bishop for 38.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 6, Page 99, and Page 363
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 6, Page 393, and Page 394

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 17 Oct 2013