Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Pierre Chébli (Scebli)

Deceased

Archbishop of Beirut {Bairut} (Maronite)


Events

DateAgeEventTitle
19 Dec 1870BornDefoun
14 Jul 189726.6Ordained PriestPriest
14 Feb 190837.2AppointedArchbishop of Beirut {Bairut} (Maronite), Lebanon
15 Feb 190837.2Ordained BishopArchbishop of Beirut {Bairut} (Maronite), Lebanon
30 May 191746.4DiedArchbishop of Beirut {Bairut} (Maronite), Lebanon

MicroData Summary for Pierre Chébli (Scebli):
Archbishop Pierre Chébli (Scebli) (born , died ) Archbishop of Beirut {Bairut}

  • a priest for 19.9 years
  • a bishop for 9.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1913
  • d: Annuario Pontificio, Year 1918
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 85
  • b/c2: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1908, Number 10

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013