Catholic-Hierarchy DC

Antonio Maria Cardinal Sauli

Deceased

Bishop of Ostia (-Velletri)


Events

DateAgeEventTitle
1541BornGenoa
27 Nov 158544.9AppointedCoadjutor Archbishop of Genova, Italy
27 Nov 158544.9AppointedTitular Archbishop of Philadelphia in Arabia
24 Feb 158645.1Ordained BishopTitular Archbishop of Philadelphia in Arabia
Dec 1586²45.9SucceededArchbishop of Genova, Italy
18 Dec 158746.9Elevated to Cardinal
15 Jan 158847.0InstalledCardinal-Priest of San Vitale
14 Jan 159150.0AppointedCardinal-Priest of Santo Stefano al Monte Celio
9 Aug 159150.6ResignedArchbishop of Genova, Italy
19 Feb 160362.1AppointedCardinal-Priest of Santa Maria in Trastevere
7 Feb 160766.0AppointedBishop of Albano, Italy
17 Aug 161170.6AppointedBishop of Sabina, Italy
16 Sep 161574.7AppointedBishop of Porto e Santa Rufina, Italy
6 Apr 162079.2AppointedBishop of Ostia (-Velletri), Italy
24 Aug 162382.6DiedBishop of Ostia (-Velletri), Italy

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Antonio Maria Sauli:
Antonio Maria Cardinal Sauli (died ) Bishop of Ostia (-Velletri)

  • a bishop for 37.5 years
  • a cardinal for 35.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 18 Dec 1587
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 3, Page 215, and Page 273

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.3, 8 Feb 2015; Data: 9 Feb 2015