Catholic-Hierarchy DC

Lodovico Cardinal Pico Della Mirandola

Deceased

Cardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina

Archpriest of the Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}


Events

DateAgeEventTitle
9 Dec 1668BornMirandola
25 Jun 170637.5AppointedTitular Patriarch of Constantinople
18 May 171243.4Elevated to CardinalIn Pectore
26 Sep 171243.8Elevated to Cardinal
21 Nov 171243.9InstalledCardinal-Priest of San Silvestro in Capite
22 Nov 171749.0AppointedBishop of Senigallia, Italy
10 Sep 172455.8ResignedBishop of Senigallia, Italy
24 Apr 172859.4AppointedCardinal-Priest of Santa Prassede
Jul 173061.6AppointedArchpriest of the Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}
9 Apr 173162.3AppointedCardinal-Bishop of Albano
29 Aug 174071.7AppointedCardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina
10 Aug 174374.7DiedCardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina

MicroData Summary for Lodovico Pico Della Mirandola:
Cardinal Lodovico Pico Della Mirandola (born , died ) Cardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina

  • a cardinal for 31.2 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 18 May 1712

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013