Catholic-Hierarchy DC

Bishop Gabriel Naamo

Deceased

Bishop of Beirut {Bairut} (Chaldean)


Events

DateAgeEventTitle
29 Jun 1879BornMossul
2 Mar 190222.7Ordained PriestPriest
30 Sep 193859.3AppointedTitular Bishop of Batnae
2 Apr 193959.8Ordained BishopTitular Bishop of Batnae
28 Jun 195778.0AppointedBishop of Beirut {Bairut} (Chaldean), Lebanon
12 Feb 196484.6DiedBishop of Beirut {Bairut} (Chaldean), Lebanon

MicroData Summary for Gabriel Naamo:
Bishop Gabriel Naamo (born , died ) Bishop of Beirut {Bairut}

  • a priest for 61.9 years
  • a bishop for 24.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Le Petit Episcopologe, Issue 107, Number 9,366
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1939, Number 11

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013