Catholic-Hierarchy DC

Bishop Patrick MacMahon (McMahon)

Deceased

Bishop of Killaloe


Events

DateAgeEventTitle
1759¹Born
27 Aug 181960.7AppointedCoadjutor Bishop of Killaloe, Ireland
27 Aug 181960.7AppointedTitular Bishop of FesseŽ
18 Nov 181960.9Ordained BishopTitular Bishop of FesseŽ
5 Aug 182970.6SucceededBishop of Killaloe, Ireland
7 Jun 183677.4DiedBishop of Killaloe, Ireland

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Patrick MacMahon (McMahon):
Bishop Patrick MacMahon (McMahon) (died ) Bishop of Killaloe

  • a bishop for 16.6 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 194, and Page 231

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013