Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Pierre Kamel Medawar, S.M.S.P. †

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Antiochia {Antioch} (Melkite Greek)

Titular Bishop of Pelusium dei Greco-Melkiti


Events

DateAgeEventTitle
26 Dec 1887BornHaifa
15 Aug 193850.6Ordained PriestPriest of Società dei Missionari di San Paolo (Melkite Greek)
13 Mar 194355.2AppointedAuxiliary Bishop of Antiochia {Antioch} (Melkite Greek), Syria
13 Mar 194355.2AppointedTitular Bishop of Pelusium dei Greco-Melkiti
6 Jun 194355.4Ordained BishopTitular Bishop of Pelusium dei Greco-Melkiti
1969²81.0RetiredAuxiliary Bishop of Antiochia {Antioch} (Melkite Greek), Syria
27 Apr 198597.3DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Antiochia {Antioch} (Melkite Greek), Syria

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Pierre Kamel Medawar:
Archbishop Pierre Kamel Medawar S.M.S.P. (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Antiochia {Antioch}

  • a priest for 46.7 years
  • a bishop for 41.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1943, Number 29

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013