Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Basile Khoury, B.S. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Saïda (Sidone) (Melkite Greek)

Titular Archbishop of Myra dei Greco-Melkiti


Events

DateAgeEventTitle
15 Aug 1900BornBorj-Safita
2 May 192827.7Ordained PriestPriest of Arrouhbaniat Albassiliat Almoukhalissiat (Melkite Greek)
15 Mar 194746.6AppointedBishop of Saïda (Melkite Greek), Lebanon
25 Mar 194746.6Ordained BishopBishop of Saïda (Melkite Greek), Lebanon
18 Nov 196464.3AppointedArchbishop of Saïda (Sidone) (Melkite Greek), Lebanon
25 Aug 197777.0RetiredArchbishop of Saïda (Sidone) (Melkite Greek), Lebanon
25 Aug 197777.0AppointedTitular Archbishop of Myra dei Greco-Melkiti
22 Apr 198584.7DiedArchbishop Emeritus of Saïda (Sidone) (Melkite Greek), Lebanon

MicroData Summary for Basile Khoury:
Archbishop Basile Khoury B.S. (born , died ) Archbishop Emeritus of Saïda (Sidone)

  • a priest for 57.0 years
  • a bishop for 38.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1947, Number 19

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013