Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joachim-Enjobert de Martiliat, M.E.P. †

Deceased

Vicar Apostolic of Se-Ciuen (Setchoan, Szechwan, Sichuan), China

Titular Bishop of Echinus


Events

DateAgeEventTitle
17 Jun 1706Born
172720.5ProfessedMember of La Société des Missions Etrangères
12 May 173124.9Ordained PriestPriest of La Société des Missions Etrangères
2 Oct 173933.2AppointedVicar Apostolic of Yunnan, China
2 Oct 173933.2AppointedTitular Bishop of Echinus
23 Jul 174135.0Ordained BishopTitular Bishop of Echinus
20 Aug 174337.1AppointedVicar Apostolic of Se-Ciuen (Setchoan, Szechwan, Sichuan), China
24 Aug 175549.1DiedVicar Apostolic of Se-Ciuen (Setchoan, Szechwan, Sichuan), China

MicroData Summary for Joachim-Enjobert de Martiliat
Bishop Joachim-Enjobert de Martiliat M.E.P. (born , died ) Vicar Apostolic of Se-Ciuen (Setchoan, Szechwan, Sichuan)

EventPlace
Birth PlaceClermont-Ferrand, Diocese of Clermont, France
Ordained BishopHia-se-hiang
Death PlaceRoma, Diocese of Roma {Rome}, Italy

  • a priest for 24.2 years
  • a bishop for 14.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: LC
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1741, Number 46
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 6, Page 204, and Page 455
  • b: Bishops-In-China.com, 19 Jan 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast