Catholic-Hierarchy DC

Archbishop António Pedro da Costa

Deceased

Bishop of Damão

Titular Archbishop of Cranganore


Events

DateAgeEventTitle
13 Oct 1840BornSantarém
23 Dec 186525.2Ordained PriestPriest
14 Mar 188746.4AppointedBishop of Damão, India
14 Mar 188746.4AppointedTitular Archbishop of Cranganore
17 Apr 188746.5Ordained BishopBishop of Damão, India
30 Jan 190059.3DiedBishop of Damão, India

MicroData Summary for António Pedro da Costa:
Archbishop António Pedro da Costa (born , died ) Bishop of Damão

  • a priest for 34.1 years
  • a bishop for 12.8 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 238

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013