Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Samuel Chauriz, O.A.O.C. †

Deceased

Archbishop of Urmyā {Rezayeh} (Chaldean), Iran

Bishop of Salmas {Shahpour} (Chaldean)


Events

DateAgeEventTitle
25 Jan 1909Born
28 Oct 195142.7Ordained PriestPriest of Antonian Order of Saint Ormizda of the Chaldeans (Chaldean)
18 Jan 197262.9AppointedArchbishop of Ahwaz (Chaldean), Iran
14 May 197263.3Ordained BishopArchbishop of Ahwaz (Chaldean), Iran
1 May 197465.2AppointedArchbishop of Urmyā {Rezayeh} (Chaldean), Iran
1 May 197465.2AppointedBishop of Salmas {Shahpour} (Chaldean), Iran
14 Jun 198172.3DiedArchbishop of Urmyā {Rezayeh} (Chaldean), Iran

MicroData Summary for Samuel Chauriz
Archbishop Samuel Chauriz O.A.O.C. (born , died ) Archbishop of Urmyā {Rezayeh}

EventPlace
Birth PlaceTellescoff, Iraq
Ordained BishopMary Mother of Sorrows, Cathedral, Bagdad, Patriarchate of Babylon {Babilonia} (Chaldean), Iraq

  • a priest for 29.6 years
  • a bishop for 9.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Le Petit Episcopologe, Issue 107, Number 9,394
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 19, Number 1,007
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 28, Number 1,592

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.7, 8 Feb 2020; Data: 24 Mar 2020

Quantcast