Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giovanni Antonio Castelli

Deceased

Bishop Emeritus of Kotor (Cattaro)


Events

DateAgeEventTitle
Jul 1706BornMethonen
25 Jun 174135.0Ordained PriestPriest
7 Sep 174438.2AppointedBishop of Kotor (Cattaro), Montenegro
13 Sep 174438.2Ordained BishopBishop of Kotor (Cattaro), Montenegro
29 May 176154.9ResignedBishop of Kotor (Cattaro), Montenegro
Jun 177164.9DiedBishop Emeritus of Kotor (Cattaro), Montenegro

MicroData Summary for Giovanni Antonio Castelli:
Bishop Giovanni Antonio Castelli Bishop Emeritus of Kotor (Cattaro)

  • a priest for 29.9 years
  • a bishop for 26.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 6, Page 156

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013