Catholic-Hierarchy DC

Luigi Cardinal Capponi

Deceased

Archbishop Emeritus of Ravenna

Cardinal-Priest of San Lorenzo in Lucina

Prefect of the Congregation for Propagation of the Faith


Events

DateAgeEventTitle
1583²BornFlorence
24 Nov 160825.8Elevated to Cardinal
10 Dec 160825.9InstalledCardinal-Deacon of Sant’Agata de’ Goti
13 Jan 162037.0AppointedCardinal-Deacon of Sant’Angelo in Pescheria
3 Mar 162138.1AppointedArchbishop of Ravenna, Italy
14 Mar 162138.2Ordained BishopArchbishop of Ravenna, Italy
19 Apr 162138.2AppointedCardinal-Priest of Sant’Angelo in Pescheria
5 May 162138.3AppointedCardinal-Priest of San Carlo ai Catinari
2 May 162239.3AppointedCardinal-Priest of San Pietro in Vincoli
20 Aug 162946.6AppointedCardinal-Priest of San Lorenzo in Lucina
18 Sep 164562.7ResignedArchbishop of Ravenna, Italy
27 Oct 164562.8AppointedPrefect of the Congregation for Propagation of the Faith
6 Apr 165976.2DiedArchbishop Emeritus of Ravenna, Italy

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Luigi Capponi:
Luigi Cardinal Capponi (died ) Archbishop Emeritus of Ravenna

  • a bishop for 38.0 years
  • a cardinal for 50.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 24 Nov 1608
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 4, Page 11
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1621, Number 2

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.3, 8 Feb 2015; Data: 18 Feb 2015