Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Isidore Battikha, B.A.

Archbishop Emeritus of Homs (-Hama-Jabrud) (Melkite Greek)


Events

DateAgeEventTitle
28 Jul 1950 BornAlep
11 Apr 198029.7Ordained PriestPriest of Ordre Basilien Alépin (Melkite Greek)
25 Aug 199242.1AppointedAuxiliary Bishop of Damas (Melkite Greek), Syria
25 Aug 199242.1AppointedTitular Bishop of Pelusium dei Greco-Melkiti
10 Oct 199242.2Ordained BishopTitular Bishop of Pelusium dei Greco-Melkiti
9 Feb 200655.5AppointedArchbishop of Homs (-Hama-Jabrud) (Melkite Greek), Syria
6 Sep 201060.1ResignedArchbishop of Homs (-Hama-Jabrud) (Melkite Greek), Syria

MicroData Summary for Isidore Battikha:
Archbishop Isidore Battikha B.A. (born ) Archbishop Emeritus of Homs (-Hama-Jabrud)

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Homs (-Hama-Jabrud) (Melkite Greek).

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab: Bollettino, 28 Feb 2006
  • r: Bollettino, 7 Sep 2010
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 132, Number 11,928

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.7, 12 Jan 2014; data: 28 Jan 2014