Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Habib Bacha, S.M.S.P. †

Deceased

Archbishop of Beirut and Jbeil {Bairut e Gibail} (Melkite Greek)


Events

DateAgeEventTitle
24 Jun 1931BornTyr
29 Jun 195625.0Ordained PriestPriest of Società dei Missionari di San Paolo (Melkite Greek)
23 Aug 197544.2AppointedArchbishop of Beirut and Jbeil {Bairut e Gibail} (Melkite Greek), Lebanon
14 Sep 197544.2Ordained BishopArchbishop of Beirut and Jbeil {Bairut e Gibail} (Melkite Greek), Lebanon
23 Nov 199968.4DiedArchbishop of Beirut and Jbeil {Bairut e Gibail} (Melkite Greek), Lebanon

MicroData Summary for Habib Bacha:
Archbishop Habib Bacha S.M.S.P. (born , died ) Archbishop of Beirut and Jbeil {Bairut e Gibail}

  • a priest for 43.4 years
  • a bishop for 24.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 158, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 21 Jun 2014