Catholic-Hierarchy DC

Bishop Israel Audo

Deceased

Bishop of Mardin (Chaldean)


Events

DateAgeEventTitle
6 Aug 1859BornAlqosh
2 May 188626.7Ordained PriestPriest
11 May 190949.7AppointedBishop of Mardin (Chaldean), Iraq
27 Feb 191050.5Ordained BishopBishop of Mardin (Chaldean), Iraq
19 Mar 191050.6InstalledBishop of Mardin (Chaldean), Iraq
16 Feb 194181.5DiedBishop of Mardin (Chaldean), Iraq

MicroData Summary for Israel Audo:
Bishop Israel Audo (born , died ) Bishop of Mardin

  • a priest for 54.7 years
  • a bishop for 30.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • op: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • b: Le Petit Episcopologe, Issue 107, Number 9,361
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1910, Number 8

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015