Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giovanni Battista Anguisciola

Deceased

Titular Archbishop of Larissa in Thessalia


Events

DateAgeEventTitle
5 Dec 1643BornPlacentin
25 Jun 170662.5AppointedTitular Archbishop of Larissa in Thessalia
18 Jul 170662.6Ordained BishopTitular Archbishop of Larissa in Thessalia
1707²63.0DiedTitular Archbishop of Larissa in Thessalia

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Giovanni Battista Anguisciola:
Archbishop Giovanni Battista Anguisciola (born ) Titular Archbishop of Larissa in Thessalia

  • a bishop for .4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 5, Page 237
  • ob/c2: CB, 21 Dec 2013

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015