Catholic-Hierarchy DC

Taiwan

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
22 Jul 1975 Archbishop Joseph Ti-kangArchbishop Emeritus of Taipei
1 Jan 1981 Bishop Lucas Liu Hsien Tang (Liu Xiantang)Bishop Emeritus of Hsinchu
2 Feb 1991 Archbishop Joseph Cheng Tsai-fa (Chen Zaifa)Archbishop Emeritus of Taipei
2 Jan 1993 Bishop Bosco Lin Chi-nanBishop Emeritus of Tainan
28 Sep 1994 Archbishop Peter Liu Cheng-chungBishop of Kaohsiung
29 Aug 1998 Bishop John Baptist Tseng Chien-tsiAuxiliary Bishop Emeritus of Hwalien
26 Sep 1998 Bishop Philip Huang Chao-mingBishop of Hwalien
20 Dec 1998 Archbishop Thomas Yeh Sheng-nanApostolic Nuncio Emeritus to Algeria
14 Aug 1999 Bishop James Liu Tan-kueiBishop Emeritus of Hsinchu
28 Feb 2006 Archbishop John Hung Shan-chuan, S.V.D.Archbishop Emeritus of Taipei
24 Jun 2006 Bishop John Baptist Lee Keh-mienBishop of Hsinchu
30 Dec 2006 Archbishop Thomas Chung An-zuArchbishop of Taipei
25 Sep 2007 Bishop Martin Su Yao-wenBishop of Taichung
1 Jan 2021 Bishop John Lee Juo-WangBishop Emeritus of Tainan

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_d, v3.3.7, 8 May 2021; Data: 19 Jun 2021

Quantcast