Catholic-Hierarchy DC

Serbia

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
16 Jun 1985 Santos Cardinal Abril y CastellóArchpriest Emeritus of the Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}, Roman Curia
19 Oct 1985 Archbishop Eugenio SbarbaroApostolic Nuncio Emeritus to Serbia
18 Jun 1989 Bishop János PénzesBishop Emeritus of Subotica
5 Oct 1996 Bishop Đuro GašparovićBishop of Srijem
28 Aug 1999 Bishop Martin RoosBishop Emeritus of Timişoara, Romania
11 Sep 1999 Archbishop Orlando AntoniniApostolic Nuncio Emeritus to Serbia
24 May 2000 Archbishop Stanislav Hočevar, S.D.B.Archbishop of Beograd (-Smederevo)
19 Mar 2001 Bishop Đura DžudžarBishop of San Nicola di Ruski Krstur (Križevci)
5 Jan 2006 Bishop Dodë GjergjiBishop of Prizren-Prishtina
26 Apr 2008 Archbishop Luciano SurianiApostolic Nuncio to Serbia
5 Jul 2008 Bishop Ladislav Nemet, S.V.D.Bishop of Zrenjanin
14 May 2016 Archbishop Rrok GjonlleshajArchbishop of Bar (Antivari), Montenegro
14 Nov 2020 Bishop Alojzije Slavko VečerinBishop of Subotica

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_d, v3.3.7, 8 May 2021; Data: 25 May 2021

Quantcast