Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Pasquale Gagliardi

Deceased

Archbishop Emeritus of Manfredonia (e Vieste), Italy

Titular Archbishop of Lemnus


Events

DateAgeEventTitle
10 Dec 1859Born
22 Dec 188324.0Ordained PriestPriest
19 Apr 189737.3AppointedArchbishop of Manfredonia (e Vieste), Italy
25 Apr 189737.3Ordained BishopArchbishop of Manfredonia (e Vieste), Italy
1 Oct 192969.8ResignedArchbishop of Manfredonia (e Vieste), Italy
1 Oct 192969.8AppointedTitular Archbishop of Lemnus
11 Dec 194182.0DiedArchbishop Emeritus of Manfredonia (e Vieste), Italy

MicroData Summary for Pasquale Gagliardi (VIAF: 89043282)
Archbishop Pasquale Gagliardi (born , died ) Archbishop Emeritus of Manfredonia (e Vieste)

EventPlace
Birth PlaceTricarico, Diocese of Tricarico
Ordained BishopRoma, Diocese of Roma {Rome}

  • a priest for 57.9 years
  • a bishop for 44.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 522
  • b/c2: Les Ordinations Épiscopales, Year 1897, Number 22
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 53, Number 3,814

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast