Catholic-Hierarchy DC

Kyrgyzstan

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
3 Jun 1978 Archbishop Francis Assisi ChullikattApostolic Nuncio to Kazakhstan
26 Jun 1980 Archbishop Miguel Maury BuendíaApostolic Nuncio to Romania
29 May 1988 Father Aleksandr Kan, S.J.Superior Emeritus of Kyrgyzstan
28 May 1989 Bishop Nikolaus Messmer, S.J.Apostolic Administrator of Kyrgyzstan

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_d, v3.1.6, 5 May 2016; Data: 24 Jun 2016