Catholic-Hierarchy DC

Giacomo Cardinal Rospigliosi

Deceased

Cardinal-Priest of Santi Giovanni e Paolo

Archpriest of the Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}


Events

DateAgeEventTitle
29 Dec 1628BornPistoia, Italy
14 Jun 166536.4AppointedApostolic Internuncio to Belgium
12 Jul 166738.5ResignedApostolic Internuncio to Belgium
12 Dec 166738.9Elevated to Cardinal
30 Jan 166839.0InstalledCardinal-Priest of San Sisto
167142.0AppointedArchpriest of the Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}
16 May 167243.3AppointedCardinal-Priest of Santi Giovanni e Paolo
2 Feb 168455.0DiedCardinal-Priest of Santi Giovanni e Paolo

MicroData Summary for Giacomo Rospigliosi (VIAF: 3227186)
Giacomo Cardinal Rospigliosi (born , died ) Cardinal-Priest of Santi Giovanni e Paolo

  • a cardinal for 16.1 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 12 Dec 1667
  • nunc: Les Nonciatures Apostoliques Permanentes (Karttunen), Page 258

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 14 Nov 2016