Catholic-Hierarchy DC

Archbishop George Riashi, B.C. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Tripoli del Libano {Tarabulus} (Melkite Greek)


Events

DateAgeEventTitle
25 Nov 1933BornKaael-Rim
4 Apr 196531.4Ordained PriestPriest of Basilian Chouerite Order of Saint John the Baptist (Melkite Greek)
26 Mar 198753.3AppointedBishop of Saint Michael’s of Sydney (Melkite Greek), Australia
19 Jul 198753.7Ordained BishopBishop of Saint Michael’s of Sydney (Melkite Greek), Australia
28 Jul 199561.7AppointedArchbishop of Tripoli del Libano {Tarabulus} (Melkite Greek)
3 Mar 201076.3RetiredArchbishop of Tripoli del Libano {Tarabulus} (Melkite Greek)
28 Oct 201278.9DiedArchbishop Emeritus of Tripoli del Libano {Tarabulus} (Melkite Greek)

MicroData Summary for George Riashi:
Archbishop George Riashi B.C. (born , died ) Archbishop Emeritus of Tripoli del Libano {Tarabulus}

  • a priest for 47.6 years
  • a bishop for 25.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Annuario Pontificio, Year 2011
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 106, Number 9,259
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 212, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013