Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Paolo Massad

Deceased

Archbishop of Damas (Maronite)


Events

DateAgeEventTitle
6 Jan 1859BornHassrun
14 Dec 188930.9AppointedTitular Bishop of Homs (-Hama-Nabk) (Syrian), Syria
12 Jun 189233.4AppointedArchbishop of Damas (Maronite), Syria
Mar 191960.2DiedArchbishop of Damas (Maronite), Syria

MicroData Summary for Paolo Massad:
Archbishop Paolo Massad (born ) Archbishop of Damas

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1919
  • d: Annuario Pontificio, Year 1920

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013