Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jeremie-Timothee Makdassi

Deceased

Bishop of Zaku (Chaldean)


Events

DateAgeEventTitle
13 Jan 1847BornAlqos
1 Jun 187932.4Ordained PriestPriest
3 Dec 189043.9AppointedBishop of Zaku (Chaldean), Iraq
24 Jul 189245.5Ordained BishopBishop of Zaku (Chaldean), Iraq
3 Aug 192982.6DiedBishop of Zaku (Chaldean), Iraq

MicroData Summary for Jeremie-Timothee Makdassi:
Bishop Jeremie-Timothee Makdassi (born , died ) Bishop of Zaku

  • a priest for 50.2 years
  • a bishop for 37.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Le Petit Episcopologe, Issue 107, Number 9,352
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 600

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013