Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Jacques Behnan Hindo

Deceased

Archbishop Emeritus of Hassaké-Nisibi (Syrian), Syria


Events

DateAgeEventTitle
8 Aug 1941Born
4 May 196927.7Ordained PriestPriest of Hassaké-Nisibi (Syrian), Syria
29 Jun 199654.8AppointedArchbishop of Hassaké-Nisibi (Syrian), Syria
18 Jun 199755.8Ordained BishopArchbishop of Hassaké-Nisibi (Syrian), Syria
22 Jun 201977.8RetiredArchbishop of Hassaké-Nisibi (Syrian), Syria
6 Jun 202179.8DiedArchbishop Emeritus of Hassaké-Nisibi (Syrian), Syria

MicroData Summary for Jacques Behnan Hindo
Archbishop Jacques Behnan Hindo (born , died ) Archbishop Emeritus of Hassaké-Nisibi

EventPlace
Birth PlaceAzekh
Ordained BishopSaints Pierre et Paul, Church, Kamichlié
Death PlaceParis, Archdiocese of Paris, France

  • a priest for 52.0 years
  • a bishop for 23.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 149, Number 13,018
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 152, Number 13,313
  • d: CB, 6 Jun 2021

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.2, 28 Jan 2021; Data: 6 Jun 2021

Quantcast