Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Georges Nicolas Haddad, S.M.S.P.

Archbishop of Bāniyās {Cesarea di Filippo; Paneade} (Melkite Greek)


Events

DateAgeEventTitle
24 Jun 1957 BornBeirut, Lebanon
28 Aug 198326.2Ordained PriestPriest of Società dei Missionari di San Paolo (Melkite Greek)
20 Apr 200244.8AppointedTitular Bishop of Myra dei Greco-Melkiti
20 Apr 200244.8AppointedApostolic Exarch of Argentina (Melkite Greek)
23 Jun 200245.0Ordained BishopTitular Bishop of Myra dei Greco-Melkiti
18 Mar 200345.7AppointedApostolic Administrator of Akka [San Giovanni d’Acri; Tolemaide] (Melkite Greek), Israel
19 Dec 200548.5ResignedApostolic Exarch of Argentina (Melkite Greek)
7 Feb 200648.6ResignedApostolic Administrator of Akka [San Giovanni d’Acri; Tolemaide] (Melkite Greek), Israel
17 Oct 200649.3AppointedArchbishop of Bāniyās {Cesarea di Filippo; Paneade} (Melkite Greek), Lebanon

MicroData Summary for Georges Nicolas Haddad:
Archbishop Georges Nicolas Haddad S.M.S.P. (born ) Archbishop of Bāniyās {Cesarea di Filippo; Paneade}

Please contact the Archbishop through the Archeparchy of Bāniyās {Cesarea di Filippo; Paneade} (Melkite Greek).

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 19 Dec 2005
  • ab: Bollettino, 17 Oct 2006
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 167, Number 14,206
  • c4: Le Petit Episcopologe, Issue 168, Additions/Corrections (front)
  • c4: Le Petit Episcopologe, Issue 169, Additions/Corrections (front)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.7, 12 Jan 2014; data: 27 Jan 2014