Catholic-Hierarchy DC

Giovanni Francesco Cardinal Guidi di Bagno

Deceased

Bishop Emeritus of Rieti

Cardinal-Priest of Sant’Alessio

Titular Archbishop of Patrae (Veters)


Events

DateAgeEventTitle
1578²BornFlorence
3 Mar 161436.1AppointedTitular Archbishop of Patrae (Veters)
13 Apr 161436.2Ordained BishopTitular Archbishop of Patrae (Veters)
17 May 162749.3AppointedBishop of Cervia, Italy
30 Aug 162749.6Elevated to CardinalIn Pectore
19 Nov 162951.8Elevated to Cardinal
26 May 163153.4InstalledCardinal-Priest of Sant’Alessio
16 Apr 163557.2AppointedBishop of Rieti, Italy
28 Feb 163961.1ResignedBishop of Rieti, Italy
24 Jul 164163.5DiedBishop Emeritus of Rieti, Italy

Note(s): ² Month Uncertain ; ⁶ Before

MicroData Summary for Giovanni Francesco Guidi di Bagno:
Giovanni Francesco Cardinal Guidi di Bagno (died ) Bishop Emeritus of Rieti

  • a bishop for 27.2 years
  • a cardinal for 13.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 30 Aug 1627
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 4, Page 276, and Page 293
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 4, Page 146
  • ob/c2+: Sacres Episcopaux a Rome de 1565 a 1662, Page 56, Number 318
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1614, Number 5

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.3, 8 Feb 2015; Data: 2 Mar 2015