Catholic-Hierarchy DC

Giovanni Antonio Cardinal Serbelloni

Deceased

Cardinal-Bishop of Ostia (e Velletri)


Events

DateAgeEventTitle
1519BornMilano
7 May 155738.3AppointedBishop of Foligno, Italy
31 Jan 156041.1Elevated to Cardinal
14 Feb 156041.1InstalledCardinal-Priest of San Giorgio in Velabro
13 Mar 156041.2AppointedBishop of Novara, Italy
15 May 156546.4AppointedCardinal-Priest of Santa Maria degli Angeli
12 Apr 157051.3AppointedCardinal-Priest of San Pietro in Vincoli
9 Jun 157051.4AppointedCardinal-Priest of San Clemente
3 Jul 157051.5AppointedCardinal-Priest of Sant’Angelo in Pescheria
157455.0ResignedBishop of Novara, Italy
31 Jul 157758.6AppointedCardinal-Priest of Santa Maria in Trastevere
9 Jul 157859.5AppointedCardinal-Bishop of Sabina
5 Oct 157859.8AppointedCardinal-Bishop of Palestrina
4 Mar 158364.2AppointedCardinal-Bishop of Frascati
11 Dec 158768.9AppointedCardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina
2 Mar 158970.2AppointedCardinal-Bishop of Ostia (e Velletri)
18 Mar 159172.2DiedCardinal-Bishop of Ostia (e Velletri)

MicroData Summary for Giovanni Antonio Serbelloni:
Cardinal Giovanni Antonio Serbelloni (died ) Cardinal-Bishop of Ostia (e Velletri)

  • a cardinal for 31.1 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 31 Jan 1560
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 3, Page 260, and Page 199

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013