Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Augustin Farah

Deceased

Archbishop of Zahleh e Furzol (Melkite Greek)

Note/Previous Titular See: (Ordine Basiliano di S. Giovanni Battista dei Greci Melkiti)


Events

DateAgeEventTitle
4 May 1910BornKara
8 Sep 193727.3Ordained PriestPriest
7 Mar 196150.8SelectedBishop of Tripoli del Libano (Melkite Greek)
28 Apr 196151.0ConfirmedBishop of Tripoli del Libano (Melkite Greek)
18 Jun 196151.1Ordained BishopBishop of Tripoli del Libano (Melkite Greek)
18 Nov 196454.5AppointedArchbishop of Tripoli del Libano {Tarabulus} (Melkite Greek)
25 Aug 197767.3AppointedArchbishop of Zahleh e Furzol (Melkite Greek), Lebanon
31 Mar 198372.9DiedArchbishop of Zahleh e Furzol (Melkite Greek), Lebanon

MicroData Summary for Augustin Farah:
Archbishop Augustin Farah (born , died ) Archbishop of Zahleh e Furzol

  • a priest for 45.6 years
  • a bishop for 21.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013