Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Antonio Farage (Faraj)

Deceased

Patriarchal Vicar Emeritus of Egypt and Sudan (Melkite Greek)

Titular Archbishop of Damiata dei Greco-Melkiti


Events

DateAgeEventTitle
28 Dec 1885Born
20 Jul 190822.5Ordained PriestPriest
1 Jan 192236.0SelectedPatriarchal Vicar of Egypt and Sudan (Melkite Greek)
1 Jan 192236.0Ordained BishopTitular Bishop
11 Dec 192236.9ConfirmedPatriarchal Vicar of Egypt and Sudan (Melkite Greek)
11 Dec 192236.9AppointedTitular Bishop of Laodicea in Syria per i Melchiti
1928²42.0ResignedPatriarchal Vicar of Egypt and Sudan (Melkite Greek)
7 Mar 196175.1AppointedTitular Archbishop of Damiata dei Greco-Melkiti
9 Nov 196377.8DiedTitular Archbishop of Damiata dei Greco-Melkiti

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Antonio Farage (Faraj)
Archbishop Antonio Farage (Faraj) (born , died ) Patriarchal Vicar Emeritus of Egypt and Sudan

EventPlace
Birth PlaceDamas
Ordained BishopCairo

  • a priest for 55.3 years
  • a bishop for 41.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b/c2: Les Ordinations Épiscopales, Year 1922, Number 1
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 23, Number 1,338
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 44, Additions/Corrections (front)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast