Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Melezio Fakkak

Deceased

Archbishop of Beirut and Jbeil {Bairut e Gibail} (Melkite Greek)


Events

DateAgeEventTitle
7 Nov 1829BornDamasco
23 Jan 187646.2AppointedBishop of Zahleh e Furzol (Melkite Greek), Lebanon
9 Aug 188151.8AppointedArchbishop of Beirut and Jbeil {Bairut e Gibail} (Melkite Greek), Lebanon
14 Jul 190474.7DiedArchbishop of Beirut and Jbeil {Bairut e Gibail} (Melkite Greek), Lebanon

MicroData Summary for Melezio Fakkak:
Archbishop Melezio Fakkak (born , died ) Archbishop of Beirut and Jbeil {Bairut e Gibail}

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1901
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 148

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013