Catholic-Hierarchy DC

Egidio Cardinal da Viterbo, O.S.A. †

Deceased

Bishop of Viterbo e Tuscania

Cardinal-Priest of San Marcello

Bishop of Lanciano


Events

DateAgeEventTitle
1472BornViterbo
148816.0ProfessedMember of Order of St. Augustine
Jun 150735.4AppointedPrior General of Order of St. Augustine
1 Jul 151745.5Elevated to Cardinal
6 Jul 151745.5InstalledCardinal-Priest of San Bartolomeo all’Isola
10 Jul 151745.5AppointedCardinal-Priest of San Matteo in Merulana
Feb 151846.1ResignedPrior General of Order of St. Augustine
2 Dec 152351.9AppointedBishop of Viterbo e Tuscania, Italy
8 Aug 152452.6AppointedTitular Patriarch of Constantinople
9 May 153058.4AppointedCardinal-Priest of San Marcello
19 Dec 153059.0ResignedTitular Patriarch of Constantinople
19 Dec 153059.0AppointedAdministrator of Zadar (Zara), Croatia
10 Apr 153260.3AppointedBishop of Lanciano, Italy
12 Nov 153260.9DiedBishop of Viterbo e Tuscania, Italy

MicroData Summary for Egidio da Viterbo:
Cardinal Egidio da Viterbo O.S.A. (died ) Bishop of Viterbo e Tuscania

  • a cardinal for 15.4 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 1 Jul 1517
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 3, Page 177, and Page 218
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 3, Page 335

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013