Catholic-Hierarchy DC

Ausias Cardinal Despuig

Deceased

Archbishop of Monreale

Cardinal-Priest of Santa Sabina

Bishop of Capaccio


Events

DateAgeEventTitle
1423²BornJŠtiva, Spain
Jul 1458³35.5SelectedArchbishop of Monreale, Italy
18 Sep 145835.7ConfirmedArchbishop of Monreale, Italy
7 May 147350.3Elevated to Cardinal
17 May 147350.4AppointedCardinal-Priest of San Vitale
15 Dec 147553.0AppointedAdministrator of Zaragoza, Spain
9 Aug 147653.6AppointedBishop of Capaccio, Italy
12 Dec 147754.9AppointedCardinal-Priest of Santa Sabina
14 Aug 147855.6ResignedAdministrator of Zaragoza, Spain
2 Sep 148360.7DiedArchbishop of Monreale, Italy

Note(s): ² Month Uncertain ; ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Ausias Despuig:
Cardinal Ausias Despuig (died ) Archbishop of Monreale

  • a cardinal for 10.3 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 7 May 1473

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013