Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Joseph Darian

Deceased

Titular Archbishop of Tarsus dei Maroniti


Events

DateAgeEventTitle
1 Nov 1861BornAscekut
19 Jul 188826.7Ordained PriestPriest
22 Mar 189634.4AppointedTitular Archbishop of Tarsus dei Maroniti
22 Mar 189634.4Ordained BishopTitular Archbishop of Tarsus dei Maroniti
23 Mar 192058.4DiedTitular Archbishop of Tarsus dei Maroniti

MicroData Summary for Joseph Darian:
Archbishop Joseph Darian (born , died ) Titular Archbishop of Tarsus dei Maroniti

  • a priest for 31.7 years
  • a bishop for 24.0 years

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1920
  • d: Annuario Pontificio, Year 1921

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013