Catholic-Hierarchy DC

Agostino Cardinal Cusani

Deceased

Bishop Emeritus of Pavia

Cardinal-Priest of Santa Maria del Popolo


Events

DateAgeEventTitle
20 Oct 1655BornMilano
2 Aug 168226.7Ordained PriestPriest
2 Apr 169640.4AppointedTitular Archbishop of Amasea
23 Apr 169640.5Ordained BishopTitular Archbishop of Amasea
30 Apr 169640.5AppointedApostolic Nuncio to Venice, Italy
29 May 170650.6AppointedApostolic Nuncio to France
31 Jul 170650.7ResignedApostolic Nuncio to Venice, Italy
14 Oct 171155.9AppointedArchbishop (Personal Title) of Pavia, Italy
Feb 1712³56.2ResignedApostolic Nuncio to France
18 May 171256.5Elevated to Cardinal
30 Jan 171357.2InstalledCardinal-Priest of Santa Maria del Popolo
12 Jul 172468.7ResignedBishop of Pavia, Italy
27 Dec 173075.1DiedBishop Emeritus of Pavia, Italy

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Agostino Cusani (VIAF: 159050394)
Agostino Cardinal Cusani (born , died ) Bishop Emeritus of Pavia

  • a priest for 48.4 years
  • a bishop for 34.6 years
  • a cardinal for 18.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 18 May 1712
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1696, Number 14
  • nunc: Les Nonciatures Apostoliques Permanentes (Karttunen), Page 241

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 7 Nov 2016